Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Centralny Bank Rosji wyemitował nowe banknoty sturublowe na cześć Krymu i Sewastopola


Tym samym bank centralny dotrzymał słowa danego jeszcze latem 2014 roku. 23 grudnia bank Rosji wyemitował nowy wzór banknotów o nominale 100 rubli. Widnieje na nich znany krymski zamek Jaskółcze Gniazdo, będący jednym z symboli półwyspu. Z drugiej strony umieszczono fragment obrazu Iwana Ajwazowskiego Rosyjska eskadra na redzie w Sewastopolu, którego losy również nieodłącznie związane są z Krymem.

Co ciekawe, banknoty mają nietypowy wygląd: obrazy nie są rozmieszczone poziomo jak na wszystkich rosyjskich banknotach, a pionowo. Nie wiadomo kiedy nowe pieniądze wejdą do obiegu, najpewniej 1 stycznia 2016 roku. Jednak nie ulega wątpliwości, że nowe sturublówki będą obiektem pożądania nie tylko kolekcjonerów, ale i obywateli, którzy nie zechcą rozstać się z taką nowinką. Planuje się emisję 20 milionów banknotów.

Emisję nowego banknotu zapowiadano już latem 2014 roku. Z taką inicjatywą wystąpił deputat Dumy Państwowej Aleksiej Didmenko. Przewodnicząca banku centralnego Elwira Nabiullina obiecała rozważyć propozycję parlamentarzysty.

Początkowo na nowych banknotach planowano umieścić admirała Nachimowa lub sobór Władimirski.

Autor: КлимHYPERLINK

Tłumaczyła: Marta Siekierska8b3db303f10d38fe690371b1c2fa4f08

Źródło: http://izvestia.ru/news/600232

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

58 − 51 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl