Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

CBA zapukało do warszawskiego ratusza. Co się stało?


cba
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego wszczęli w urzędzie miasta trzy kontrole. Jedna z nich, jak dowiedzieli się reporterzy śledczy RMF FM, ma związek z reprywatyzacjami nieruchomości w centrum stolicy zabranych na mocy dekretu Bieruta.

CBA bada kwestię reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Chodzi tutaj o działania ratusza od 2010 roku. Szefostwo Biura po przeprowadzonym audycie uznało, że w mieście od lat nie było znaczących kontroli.

Na razie agenci z centrali CBA skupili się na zabezpieczaniu dokumentów w różnych jednostkach administracyjnych warszawskiego samorządu, przede wszystkim w Biurze Gospodarki Nieruchomościami. Interesuje ich działanie w praktyce tzw. dekretu Bieruta, ale także procedury wydawania na jego podstawie decyzji reprywatyzacyjnych. Skupiają się głównie na decyzjach podejmowanych w stosunku do dużych kamienic w Śródmieściu.

Oświadczenia majątkowe pod lupą

Jak ustalili dziennikarze RMF FM, Biuro kontroluje też oświadczenia majątkowe urzędników we władzach stolicy. Chodzi o około 130 osób na kierowniczych stanowiskach. Początkowo CBA zwróciło się do miasta z prośbą o informację dotyczącą tego, jak ratusz i urzędnicy realizują obowiązek składania i weryfikacji oświadczeń majątkowych przez samorządowców. Chodziło o to, kto je składa, czym zajmują się osoby do tego zobowiązane, a także, co dalej dzieje się z dokumentami.

Jak się okazało na 130 dyrektorów i zastępców połowa nie ma obowiązku wypełniania oświadczeń, ponieważ nie mają upoważnień pani prezydent do wydawania decyzji administracyjnych. CBA chce przede wszystkim zbadać przypadki, gdy w konkretnych biurach, których decyzje pociągają za sobą skutki finansowe, upoważnionym do podpisywania dokumentów jest na przykład jeden z wicedyrektorów, a jego przełożony już nie. To sprawia, że nie ma formalnego obowiązku składania oświadczenie majątkowego.

Kolejną kontrolę wszczęto w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania, w związku z działaniem systemu gospodarowania odpadami.

Autor: RMF.FM

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

24 − 17 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl