Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Była spółka z grupy Czarneckiego chce 102 mln zł odszkodowania. “To niezasadne”, twierdzi GNB


GetBack wypowiedział Getin Noble Bankowi umowę na obsługę funduszu zarządzającego wierzytelnościami i chce odszkodowania. Kwota 102 mln zł za zastępstwo procesowe jest według banku “niezasadna”.

Getin Noble Bank, którego akcje należą w 55 proc. do miliardera Leszka Czarneckiego, dostał w poniedziałek wypowiedzenie umowy o zarządzanie częścią portfela inwestycyjnego funduszu Open Finance Wierzytelności Detalicznych, obejmującego sekurytyzowane wierzytelności. Firma GetBack, którą w ubiegłym roku sprzedał inny bank z grupy Czarneckiego – Idea Bank – teraz domaga się odszkodowania. 102 mln zł za zastępstwo prawne.

Bank ocenia, że roszczenia GetBack i Kancelarii Prawnej Getback Mariusz Brysik “nie znajdują uzasadnienia”.

Na Open Finance Wierzytelności Detalicznych Niestandaryzowanego Sekurytyzacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego (OFWD) bank przeniósł cesją część trudnych wierzytelności ze swojego portfela kredytowego. To od tego funduszu, a nie od banku ludzie dostawali potem pozwy o zapłatę i spotykali się z nim w sądzie.

W poniedziałek GetBack poinformował, że wypowiedział z zachowaniem trzymiesięcznego terminu umownego, umowę zlecenia zarządzania częścią portfela inwestycyjnego OFWD, obejmującego sekurytyzowane wierzytelności. Jednocześnie Kancelaria Prawna Getback Mariusz Brysik dokonała wypowiedzenia OFWD umowy o obsługę prawną z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia przewidzianego umową.

Po upływie okresu wypowiedzenia strony umów są zobowiązane do rozliczenia wynagrodzenia należnego GetBack oraz kancelarii, w szczególności wynagrodzenia z tytułu zasądzonych kosztów zastępstwa procesowego, które według szacunków GetBack oraz kancelarii na poniedziałek wynosiły około 102 mln zł.

Decyzja o wypowiedzeniu umów przez spółkę oraz kancelarię wynika z “braku możliwości osiągnięcia porozumienia z głównym uczestnikiem funduszu w kwestii ustalenia korzystnych dla spółki i kancelarii warunków biznesowych, dotyczących dalszej obsługi wierzytelności sekurytyzowanych funduszu” – podał Getback.

Natychmiast odniósł się do tego Getin Noble Bank. “Zgodnie z przeprowadzoną oceną sytuacji roszczenie spółki i kancelarii z tytułu wynagrodzenia za realizację umowy zlecenia zarządzania częścią portfela inwestycyjnego OFWD oraz realizację umowy o obsługę prawną nie znajduje zdaniem banku uzasadnienia” – napisano w komunikacie.

Akcje banku, które nie mają ostatnio dobrej passy na giełdzie ze względu na restrukturyzację, po tej informacji w poniedziałek tylko nieznacznie spadły na giełdzie o 0,7 proc. Podobnie było we wtorek na początku notowań, ale potem kurs spółki wrócił do poziomów zamknięcia z poprzedniego dnia.

GetBack planuje przeprowadzenie emisji publicznej i wejście na giełdę w drugim lub trzecim kwartale roku.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Źródło: money.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 + 1 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl