Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Brytyjska ziemia staniała po raz pierwszy od 3 lat


Ji6V9xUg_400x400
[25.03.2016] Nie tylko “nad Wisłą” rynek ziemi rolnej przeżywa zmiany. W Wielkiej Brytanii firma Knight Frank odnotowała spadek cen po raz pierwszy od 3 lat. Pod koniec ubiegłego roku hektar staniał o 1,7% (kw./kw.). Jest to o tyle ważny odczyt, że w Wielkiej Brytanii, tak jak i w Polsce, po dłuższym okresie hossy, rynek ziemi rolnej był postrzegany jako ciekawy segment do inwestowania.

Praktyka pokazuje, że “ciekawy” to nie znaczy pozbawiony ryzyka. I tak w Polsce już niebawem (z końcem kwietnia 2016 r.) ma dojść do wyraźnego ograniczenia wolnego obrotu ziemią rolną, a kupującymi będą co do zasady mogły być tylko osoby z kwalifikacjami rolniczymi, które od 5 lat samodzielnie prowadzą gospodarstwo. Takie ograniczenie popytu powinno doprowadzić do wyraźnych spadków cen.

W Wielkiej Brytanii sytuacja nie jest aż tak skrajna. Tam spadki cen ziemi są przede wszystkim wywołane obiektywnymi czynnikami rynkowymi. Chodzi o wyraźny spadek cen płodów rolnych, który powoduje, że rolnictwo jest mniej opłacalne, a w wielu przypadkach nawet nierentowne. Trudno się więc dziwić, że rolnicy nie kupują kolejnych parceli.

Innym ważnym czynnikiem jest widmo Brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Jest to o tyle ważne, że ze wspólnej kasy do brytyjskich farmerów płynie rzeka pieniędzy. Bez nich biznes rolniczy stanie się jeszcze mniej rentowny. Analitycy Knight Frank nie przesądzają więc jak ceny ziemi będą się zmieniały w bieżącym roku. Niewiadomych jest z byt wiele.

Pozostaje odpowiedzieć na pytanie ile wg najnowszych danych trzeba płacić za hektary? W Polsce pod koniec ubiegłego roku było to 35,3 tys. zł – wynika z indeksu wartości ziemi rolnej stworzonego przez Lion’s Bank. Dla porównania Knight Frank wyliczył, że na Wyspach za akr trzeba było w tym samym czasie zapłacić 8165 funtów. Po przeliczeniu tej kwoty na hektar i rodzimą walutę (przy kursie 5,47 zł za funta) daje to 110,4 tys. zł. Brytyjska ziemia jest więc ponad 3 razy droższa niż polska. Co więcej w ciągu 50 lat zdrożała 50-krotnie.

LICZBA TYGODNIA:
70 tys. zł
o tyle w efekcie wprowadzenia “podatku bankowego” spadła zdolność kredytowa trzyosobowej rodziny z dochodem 5 tys. zł netto w ciągu roku – wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank. Z tak dynamicznym spadkiem nie mieliśmy do czynienia od ostatniego kryzysu.

Źródło: Idea Bank SA oddział LION’S BANK w Warszawie z siedzibą w Warszawie

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

48 + = 54

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl