Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Brytyjska Kasa Chorych „obcina“ fundusze na leczenie homeopatyczne


Wątpliwości wokół leczenia alternatywnego „ W najlepszym wypadku efekt placebo”: Brytyjska Kasa Chorych wstrzymuje fundusze na leczenie homeopatyczne

Powszechna Kasa Chorych Wielkiej Brytanii National Health Service (NHS) nie chce w przyszłości przejmować kosztów za leczenie homeopatyczne. W związku z tym zalecanie czy „przepisywanie” leczenia homeopatycznego nie będzie odtąd bezpłatne.

Kasa Chorych nie zapłaci przede wszystkim za syropy przeciwkaszlowe, leczenie przeziębień, krople do oczu, środki przeczyszczające i balsamy do opalania. W ostatnich 5 latach Kasa Chorych osiągnęła wydatki sięgające wielu milionów funtów, które przeznaczone były na leczenie homeopatyczne i stosowane leki, jak donosi dziennik „Telegraph”. Kasa Chorych najwyraźniej zaczęła wątpić w tą alternatywną metodę leczenia.


„ Homeopatia to w najlepszym wypadku efekt placebo”

„ Homeopatia to w najlepszym wypadku efekt placebo i nadużywanie niewielkich zasobów finansowych Powszechnej Kasy Chorych, które mogłyby być w lepszych sposób wydawane na leczenie, kończące się rzeczywiście sukcesem,” jak podano w komentarzu Kasy Chorych. W ten sposób Kasa Chorych planuje oszczędności sięgające rocznie w przeliczeniu na Euro około 291 milionów.

„ Powszechna Kasa Chorych Wielkiej Brytanii (NHS) jest prawdopodobnie najbardziej efektywnie działającą Kasą Chorych świata, ale tak jak w każdym innym państwie można znaleźć tu przypadki marnotrawstwa i nieskutecznego wydawania funduszy, które chcemy wyeliminować”, powiedział szef NHS Simon Stevens.

W przyszłości planowane są wydatki na nowoczesne leki i metody leczenia. Poza tym wiele leków homeopatycznych można nabyć bez recepty w punktach aptecznych, supermarketach, a nawet na stacjach paliw.

„ To dawno spóźniona decyzja“

Na temat postanowienia NHS wypowiedzieli się pozytywnie również znani przedstawiciele brytyjskiej nauki. Zdaniem znanego krytyka leczenia homeopatycznego Edzarda Ernsta, jest to „od dawna spóźniona” decyzja. Homeopatię krytykowano od początku jej istnienia za brak podstaw naukowych i uznawano za czyn popełniany wbrew zdrowemu ludzkiemu rozsądkowi, jak wypowiada się wspomniany badacz. Nawet najbardziej niezawodne badania nie mogłyby wnieść żadnego dowodu na to, „ że w największym stopniu rozrzedzone wodą homeopatyczne środki lecznicze są czymś więcej aniżeli placebo”.

NGO ( przyp. tłum.: organizacja pozarządowa) sądzi, że na dłuższą metę ta decyzja ukierunkowana jest na możliwości finansowe pacjentów.

Organizacja pozarządowa „National Voices“, która angażuje się przede wszystkim w dziedzinie indywidualnych strategii leczenia i większej niezależności pacjentów, skrytykowała decyzję NHS. Jeden z jej dyrektorów, Don Redding, powiedział dziennikowi „Telegraph”: „ Samo to, że te metody leczenia (czytaj: homeopatyczne) opierają się na stosowaniu leków sprzedawanych bez recepty, nie oznacza, iż każdy może sobie na nie pozwolić.” W likwidacji funduszy na leczenie homeopatyczne widzi złamanie zasad podstawowej opieki zdrowotnej. Przez to z biegiem czasu może stworzyć się system, w którym dostęp do leczenia będzie opierał się na wypłacalności pacjentów.
Edyta Grzywacka – Wziątek
Źródło: focus.de

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 2

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl