Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Brexit. Komisja Europejska zażądała dodatkowego 1 mld funtów od Wielkiej Brytanii


Wniosek o wpłatę na konta unijne dodatkowego 1 mld funtów Wielka Brytania otrzymała 31 stycznia – dokładnie w dniu formalnego wyjścia ze struktur Unii Europejskiej. Komisja Europejska przekonuje, że zbieżność dat jest przypadkowa, a wskazana kwota to wynik ponownego przeliczenia składki.

Rządowi Borisa Johnsona udało się wyprowadzić Wielką Brytanię z UE. Ale wciąż ma wobec niej zobowiązania.

– Komisja Europejska może potwierdzić, że pod koniec stycznia, jak co roku, ponownie obliczyła kwoty, jakie państwa członkowskie mają wpłacić do budżetu UE, aby dostosować je do najnowszych danych o wynikach gospodarczych, przekazanych przez same państwa członkowskie – powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Balazs Ujvari, cytowany przez PAP, który informuje o sprawie.

 

 

 

 

Rzecznik podkreślił, że jest to rutynowe i coroczne dostosowanie składek budżetu. W jego ocenie wszystkie państwa członkowskie są tego świadome. W niektórych przypadkach otrzymują one zwrot pieniędzy – w innych proszone są o większy wkład.

Wielka Brytania tym razem jest po stronie tych, którzy muszą dopłacić. Jednak z przedstawionych przez KE danych wynika, że w latach 2017-2018 Zjednoczone Królestwo otrzymywało zwrot nadpłaconej składki.

 

Autor : OPRAC. KRYSTIAN ROSIŃSKI

Źródło : money.pl

 

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl