Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Bolszewickie metody skarbówki: rewizje mieszkań bez nakazu prokuratora, psy tropiące, konfiskaty mienia


Twórcy ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej prawdopodobnie wzorowali się na znanym bolszewiku Feliksie Dzierżyńskim, który stworzył CZEKA (później NKWD – Ogólnorosyjska Nadzwyczajna Komisja do Walki z Kontrrewolucją, Spekulacją i Nadużyciami Władzy- Wsierossijska czriezwyczajnaja komissja po bor’bie s kontrriewolucyjej, spiekulacyjej i priestupleniami po dołżnosti).

Zmiany, które mają wejść w życie 01.03.2017 są iście “rewolucyjne”. Krajowa Administracja Skarbowa będzie działała w trybie nadzwyczajnych uprawnień walcząc ze spekulantami i nadużyciami. Uzbrojeni po zęby urzędnicy KAS, podobnie jak towarzysze z NKWD, będą mogli kontrolować bez uprzedzenia o każdej porze dnia i nocy i bez żadnych ograniczeń prawnych – również z wykorzystaniem psów tropiących. To tylko część uprawnień ulepszonego fiskusa i celników – nadzwyczajnego organu do walki z przedsiębiorcami, spekulantami i nadużyciami. Natomiast uczciwym i donosicielom zaoferują za to pomoc podatkową i być może coś jeszcze…

Kontrole będą odbywać się bez uprzedzenia po okazaniu legitymacji służbowej. Będą przeszukania lokalu firmy przy wykorzystaniu tresowanego psa, a na terenie zakładu kontrolujący będą mogli chodzić bez nadzoru i przepustki.

Mateusz Morawiecki, minister finansów i rozwoju, od kilku tygodni zapowiada w mediach i na konferencjach prawdziwą krucjatę podatkową wymierzoną w przedsiębiorców. Szefem nadzwyczajnej „rewolucyjnej” KAS będzie wiceminister Marian Banaś.

Jakie uprawnienia będzie miał “rewolucyjny” organ?

Nowa administracja celno-skarbowa nie będzie już zawiadamiać o zamiarze wszczęcia kontroli. Przedsiębiorca dowie się o niej w chwili otrzymania upoważnienia do jej przeprowadzenia. Jednocześnie będzie to moment rozpoczęcia samej kontroli. Urzędnicy skarbówki będą mogli rozpocząć kontrolę tylko po okazaniu legitymacji. Podatnik będzie miał 14 dni od rozpoczęcia inspekcji u przedsiębiorcy na korektę podatków. Będzie mógł to zrobić i na początku postępowania i po wręczeniu wyników kontroli.

Od 1 marca kontrolę w firmie ze Szczecina może zacząć urząd skarbowy z Warszawy – przepisy znoszą terytorialność postępowań. Na pocieszenie warto dodać, że fiskus nie będzie nikogo ciągał dalej niż w granicach województwa. W przypadku takiej odległej kontroli skorzysta z urzędników będących na miejscu. Kontrolę będzie więc mógł rozpocząć każdy z 16 naczelników urzędu skarbowo-celnego.

“Rewolucyjne” metody Kontroli

Bez żadnych ograniczeń kontrolerzy sprawdzą firmę, miejsce przechowywania ksiąg lub “każde istotne dla kontroli miejsce”. Takie zapisy w ustawie wprost sugerują, że urzędnik będzie mógł sprawdzić wszystko. W tym również mieszkanie kontrolowanego, konkubenta, mieszkanie zaprzyjaźnionej osoby – o ile wszechmocny urzędnik stwierdzi, że zachodzi taka konieczność.

Przeszukania będą prowadzone bez wcześniejszej zgody prokuratora – on wyda ocenę dopiero po fakcie.

W sytuacji, gdy prokurator ostatecznie uzna przeszukanie za bezzasadne, wszystkie zebrane materiały nie będą wykorzystywane w toku postępowania. Jeśli jednak w przeszukanym lokalu czy mieszkaniu kontrolujący znajdą gotówkę, papiery wartościowe, biżuterię, złoto, srebro, platynę lub inne drogocenne rzeczy – zostaną one zabezpieczone, a nieszczęśnik będzie musiał udowodnić źródło ich pochodzenia pod rygorem konfiskaty.

Kontrola nie będzie mogła trwać dłużej niż 3 miesiące. Ustawodawca przygotował jednak furtkę – w uzasadnionych przypadkach kontrolę można przedłużyć. Praktyka pokazuje, że przeciąganie miesiącami postępowań kontrolnych jest praktyką.

Nowe uprawnienia

Urzędnicy KAS będą mogli żądać dostępu do akt, ksiąg i dokumentów także za okres nieobjęty kontrolą. Po terenie zakładu i firmy, mieszkania, będą mogli się przemieszczać bez żadnego nadzoru i specjalnej przepustki. Na dodatek na bieżąco będą mogli legitymować pracowników i przeszukiwać wszystkie lokale. W tym również z użyciem specjalnie wytresowanych psów.  To wszechmocni urzędnicy skarbowi będą prowadzić postępowania przygotowawcze w zakresie kodeksu karnego – bez nadzoru prokuratora.

Niezadowolony przedsiębiorca z wymiaru podatku będzie mógł złożyć odwołanie, ale tego samego urzędu. Resort finansów tłumaczy taką zmianę koniecznością usprawnienia prowadzonych postępowań. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy przekonywanie już przekonanych urzędników nie będzie zbyt trudne. Odwołanie w zasadzie można porównać do wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Już dziś eksperci sugerują, że niektóre firmy muszą liczyć się z koniecznością walki w wojewódzkich sądach administracyjnych.

Co grozi przedsiębiorcom?

Kara 25 lat będzie mogła być orzeczona za fałszowanie faktur VAT, których wartość przekracza 10 mln zł. Z kolei karą więzienia od 3 do 15 lat byłoby zagrożone fałszowanie faktur o wartości przekraczającej 5 mln zł.

Nowe prawo wprowadza do Kodeksu Karnego nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych.

Jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 5 milionów złotych, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Gdy wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 10 milionów złotych, sprawcom grozić będzie, tak jak w przypadku najpoważniejszych zbrodni, kara pozbawienia wolności nawet 25 lat więzienia.

Jak przedsiębiorcy poradzą sobie w nowej rzeczywistości, gdzie urzędnik organu skarbowego nie ponosi odpowiedzialności za czyny niezgodne z prawem? W praktyce, wg aktualnych przepisów, niekompetentny lub złośliwy urzędnik z chęci awansu, może wszcząć postępowanie w stosunku do niewinnego przedsiębiorcy, sprokurować oskarżenie i zastosować odpowiedzialność solidarną – co spowoduje konfiskatę mienia w całości, a według nowego prawa karnego pozbawić go także wolności na 25 lat.

Podobne rozwiązania mają jedynie zastosowanie w państwach totalitarnych takich jak Chiny, gdzie za podobne przestępstwa grozi kara śmierci i sprzedaż jego organów na przeszczepy.

Fragment książki Aleksandra Sołżenicyna: Archipelag Gułag pasuje, jak ulał do nowych “rewolucyjnych” uprawnień urzędników KAS

“REWIZJOLOGIA (udało mi się przeczytać broszurę dla adeptów Studium zaocznego z Ałma-Aty). Bardzo tam chwalą tych prawników, którzy przy rewizji nie lenili się i przetrząsnęli 2 tony nawozu, 6 metrów polan, dwa wozy siana, oczyścili ze śniegu całą działkę przyzagrodową, rozebrali kaflowy piec, rozgrzebali gnojówkę, skontrolowali miski klozetowe, spenetrowali psie budy, kurniki, domki dla szpaków, poprzekłuwali materace, zrywali plastry z ran, a nawet wyrywali metalowe zęby, żeby znaleźć w nich mikrodokumenty. Studentom radzi się gorąco, aby zaczynali od rewizji osobistej i nią też sprawę kończyli (bo a nuż rewidowany coś capnął w trakcie) i żeby jeszcze raz odwiedzili to samo mieszkanie, ale o innej porze – i powtórzyli rewizję”. 

“Nie każdego można aresztować w domu, po sakramentalnym zapukaniu do drzwi (a jeśli już kto puka, to z “administracji”, “listonosz”), nie każdego można aresztować w miejscu pracy. Jeśli przyszły aresztant jest człowiekiem przebiegłym, to lepiej wziąć go w oderwaniu od jego zwykłego otoczenia – rodziny, kolegów, stronników, z dala od możliwych schowków: nie powinien zdążyć niczego zniszczyć, ukryć, przekazać”

Wprowadzenie tak drastycznych i niekonstytucyjnych przepisów spowoduje exodus polskich przedsiębiorców za granicę. Czesi, Słowacy, Bułgarzy, Niemcy już zacierają ręce, bo to tam wystraszeni polscy podatnicy zapłacą podatki.

Kto odważy się prowadzić działalność gospodarczą pod groźbą kary 25 lat pozbawienia wolności – pod czujnym okiem wszechmocnych towarzyszy z urzędu z uprawnieniami do kontrolowania o każdej porze dnia i nocy z użyciem psów tropiących i w każdym istotnym dla kontroli miejscu?

Artykuł opracował portal www.gotowespolki.pl

PL PORTAL PL

Z.B.

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 1 =

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl