Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Bloomberg: inwestorzy, którzy zainwestowali w Rosji, dobrze zrobili


bloomberg
Inwestorzy, którzy dwa miesiące temu zainwestowali w rosyjskie euroobligacje rozumieją, że dokonali prawidłowego wyboru: Rosja pokonała ostatnią przeszkodę na drodze do ich sprzedaży, pisze Bloomberg.

Mowa o dopuszczeniu rosyjskich obligacji do Euroclear — największego międzynarodowego systemu rozliczeń obligacji, który od czwartku zacznie je obsługiwać.

W ten sposób, kluczowa bariera dla dostępu do europejskich obligacji zagranicznych inwestorów została usunięta, stwierdza agencja.

Po tym, jak  stało się to jasne, obligacje gwałtownie podskoczyły w cenie, osiągając maksymalny poziom od maja, kiedy to zostały wyemitowane przez Ministerstwo Finansów Rosji.

„Najwyraźniej to są dobre wiadomości dla Rosji, — powiedział agencji Jan Den, kierownik działu badań w kompanii inwestycyjnej Ashmore Group Plc. — Teraz powinny zostać wyemitowane analogiczne papiery, jeśli to nie był wyjątek”.

Oprócz ważnego symbolicznego znaczenia dla Kremla, dostęp rosyjskich obligacji do Euroclear otwiera potencjalne możliwości dla dalszej sprzedaży zagranicznym inwestorom, aż do trzech miliardów dolarów w tym roku, zauważa Bloomberg.

W maju taki scenariusz, jak zauważa Bloomberg, był „daleki od nieuchronności”. Zagraniczne banki, w tym Goldman Sachs, wolały nie mieć do czynienia z rosyjskimi obligacjami po tym, jak władze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej oświadczyły, że środki inwestorów mogą być przeznaczone dla kompanii, na które zostały nałożone sankcje Zachodu.

Po tym, jak papiery zostały wyemitowane, przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej prawdopodobnie nawiązały kontakt z inwestorami i izbami rozliczeniowymi, wzywając je do trzymania się z daleka od obligacji.

Po rozmieszczeniu papierów w maju ani Euroclear, ani Clearstream, inny duży międzynarodowy system rozliczeń, nie obsługiwały ich. Wówczas zadanie wzięła na siebie rosyjska organizacja Narodowe Depozytorium Rozliczeniowe.    

SPUTNIK. EVGENY KOTENKO

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 1 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl