Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

BITCOINEM ZAPŁACISZ W ROSJI ZA ŁADĘ, A W SZWAJCARII PODATEK


Kryptowaluty coraz bardziej akceptowalne, co na pewno nie spodoba się bankierom. Parę tygodni temu rosyjski producent samochodów ogłosił, że klienci za zakupioną Ładę będą mogli zapłacić w Bitcoinach. Urząd szwajcarskiego miasta Chiasso poszedł jeszcze dalej i ogłosił, że podatki będzie można opłacić za pomocą kryptowaluty bitcoin. Taka zmiana ma wejść w życie w styczniu 2018 roku.


Władze ustaliły jednak limit. Bitcoinami można płacić jedynie, kiedy podatek nie przekracza 250 franków szwajcarskich (ok. 930 zł).
Burmistrz Chiasso Bruno Arrigoni stwierdził, że to krok do tego, by miasto stało się “epicentrum rozwijającej się technologii i ekonomii, zarówno w kantonie, jak i w całej Szwajcarii”.

Podobną decyzję podjęły w zeszłym roku władze miasta Zug. Od tamtej pory na konto ratusza wpłynęło ponad 40 wpłat w bitcoinach.

Kryptowaluty są instrumentem finansowym niezależnym od banków, rządów i instytucji.

Przeciwnicy uważają, że kryptowaluty służą do prania brudnych pieniędzy. Innego zdania są zwolennicy nowych technologii. To doskonała forma płatności i kumulowania kapitału, a co najważniejsze, kryptowaluty są poza zasięgiem pazernego fiskusa.

Bitcoin zyskał na znaczeniu po grabieży depozytów bankowych na Cyprze. Potrzebna była alternatywa wobec bezprawia ze strony europejskich rządów, które zrealizowały w majestacie napisanego na kolanie prawa czarny scenariusz i konfiskowali depozyty wszystkich klientów cypryjskich banków.

Autor:
Z.B.
Źródło:

PLPORTAL.PL

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 6

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl