Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Bitcoin coraz bardziej zanieczyszcza środowisko


 

Nowy Jork (CNN Business) – Bitcoin to twór powodujący zanieczyszczenie środowiska. Pomimo wysiłków, aby uczynić energochłonny proces wydobywczy bardziej przyjaznym dla środowiska, w ciągu ostatniego roku znacznie zwiększyła się jego zależność od paliw kopalnych.

 

Według nowego badania na temat górnictwa, opublikowanego w czasopiśmie Joule, zakaz wydobycia kryptowalut wprowadzony przez Chiny wiosną 2021 r. znacznie pogorszył wpływ Bitcoina na środowisko. Stało się tak dlatego, że górnicy Bitcoina korzystali ze znacznej ilości chińskiej energii wodnej, która nagle wyparowała, gdy Chiny zdelegalizowały wydobycie – powiedział Alex de Vries, jeden z autorów badania i pracownik naukowy School of Business and Economics na Vrije Universiteit Amsterdam.

Górnicy przenieśli więc swoją działalność gdzie indziej, w tym do krajów wykorzystujących znacznie bardziej zanieczyszczoną energię niż Chiny. Źródła energii elektrycznej zasilające sieć Bitcoin w sierpniu 2021 r. były w zaledwie 25,1% odnawialne, czyli o prawie 17 punktów procentowych mniej niż średnia dla roku 2020.

Z badania wynika, że wydobycie Bitcoina każdego roku powoduje tyle samo zanieczyszczeń, ile Grecja wytworzyła w 2019 r. Pojedyncza transakcja Bitcoin powoduje taki sam ślad węglowy, jak podróżny lecący z Nowego Jorku do Amsterdamu.

„Po tym, jak Chiny zakazały wydobywania Bitcoinów, wszyscy spodziewali się, że staną się one bardziej ekologiczne, ale zaskakująco widzimy, że dzieje się wręcz przeciwnie” – powiedział de Vries. „Duża część energii wodnej, którą górnicy otrzymywali wcześniej w Chinach, została teraz zastąpiona gazem ziemnym z USA”.

Wydobycie bitcoinów nadal kwitnie w Stanach Zjednoczonych. Według badania, wiele z amerykańskich kopalni Bitcoin jest zasilanych gazem ziemnym i węglem. Kentucky oferuje obecnie dotacje dla górników kryptowalut, chcąc przyciągnąć biznes do stanowego przemysłu węglowego.

Źródło: https://edition.cnn.com/2022/02/26/investing/bitcoin-mining-renewable-energy/index.html

Tłumacz: Michał Kubiński

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl