Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

BIG DATA – SCORING OBYWATELI W CHINACH. DŁUŻNICY NIE MOGĄ NAWET KUPIĆ BILETU LOTNICZEGO


W Chinach istnieje publiczna czarna lista dłużników. Wpływa ona znacznie na możliwości przemieszczania się czy wydawania pieniędzy obywateli. Sąd najwyższy publikuje nazwiska i numery identyfikacyjne “nieuczciwych osób” na swojej stronie internetowej. Nie mogą one kupować biletów na loty międzymiastowe, korzystać z szybkiej kolei czy zapisywać dzieci do drogich szkół prywatnych.

Poza tym dłużnicy nie mogą zatrzymywać się w hotelach, które mają co najmniej trzy gwiazdki, spodziewać muszą się trudniejszych egzaminów na pracowników służb cywilnych, więcej płacą za wynajem samochodów. Zakazy działają dzięki połączeniu z numerem identyfikacyjnym danej osoby.

Wcześniej niektórzy starali się omijać system, podając paszport podczas kupowania biletów lotniczych. Sposób ten jest już jednak nieaktualny.

Stronę z dłużnikami stworzono, by zachęcać ludzi do spłaty należności. Restrykcje nakładane są na drogą konsumpcję lub konsumpcję niepotrzebną do prowadzenia normalnego życia i pracy”. Dotyczą zarówno indywidualnych dłużników, jak i prezesów oraz reprezentantów firm, które zalegają ze spłatami.

Czarna lista obywateli

Lista pojawiła się w 2013 roku. Początkowo było na niej 31 259 nazwisk. W ciągu dwóch tygodni stronę odwiedziło 180 tys. osób.

Od startu do listy dodano dane 8,8 miliona dłużników. Łącznie zabroniono im już latania 8,7 miliona razy. Odmówiono też zakupu 3,4 miliona biletów na szybkie pociągi.

Jeden z dłużników otrzymał grzywnę 15 tys. dolarów za lot pierwszą klasą. Inny poddał się operacji plastycznej, by próbować zmylić władze.

Czarna lista wpływa też na karierę zawodową dłużników. Wiele firm sprawdza najpierw, czy dany kandydat nie znajduje się na liście. Ponad 170 tys. osób nie mogło przez to otrzymać managerskich posad.

– Wierzymy, że dzięki takim niedogodnościom w codziennym życiu, dłużnicy zechcą spłacić należności w jak najszybszy terminie – napisał sąd w oświadczeniu.

Telefony okrywające hańbą

W sierpniu sąd z prowincji Syczuan zaczął nagrywać wiadomości powitalne na telefonach 20 dłużników. Gdy ktoś zadzwonił pod numer jednego z nich, usłyszał: Osoba, do której dzwonisz, została umieszczona na czarnej liście przez sąd z powodu niespłacenia długu. Przekonaj ją, by dokonała odpowiedniej rzeczy.

W trzech innych prowincjach testowano podobny program. W innej nagrano wiadomości pod numerami aż 492 dłużników.

W jednej z dzielnic Pekinu wiadomości wykorzystano szerzej. Z doniesień Sixth Tone wynika, że każdy, kto ma tam zainstalowanego na telefonie antywirusa Qihoo 360 otrzymać może powiadomienie o tym, że mają kontakt z osobą, która nie płaci swoim pracownikom lub nie spłaca alimentów.

Nazwiska i twarze trafią na autobusy i do mediów

Najwyższy Sąd Ludowy Chin wraz z Departamentem Propagandy Partii Komunistycznej mają zacząć publicznie pokazywać wizerunki ludzi, którzy nie spłacili na czas kredytu.

Nazwiska, numery identyfikacyjne, zdjęcia i adresy dłużników będą mogły pojawiać się w gazetach, radiu, telewizji, a także na ekranach w autobusach i windach. Lokalne władze zostały poinstruowane, by stworzyć podobne publiczne bazy danych do końca 2017 roku.

W mieście Kanton na południu Chin na ekranach w autobusach i biurowcach wyświetlono nazwiska i zdjęcia 141 dłużników.

Czarna lista dłużników to pierwszy krok do powstania systemu ocen

Czarna lista dłużników określana jest pierwszym krokiem do stworzenia systemu ocen obywateli Chin. Ten ma ruszyć w całym kraju w 2020 roku. Obecnie istnieje osiem systemów pilotażowych. Jednym z nich, Sesame Credit, zajmuje się firma podlegająca pod Alibabę.

W 2015 roku Najwyższy Sąd Ludowy rozpoczął współpracę z Sesame Credit. Osoby, które nie płacą grzywien i mandatów muszą liczyć się z utratą punktów. Im mniej punktów na koncie obywatela, tym z większymi restrykcjami może się spotkać.

Czarna lista dłużników wydaje się działać. Najwyższy Sąd Ludowy poinformował niedawno, że ponad milion osób dokonało zaległych opłat.

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 56 = 62

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl