Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Bezrobocie maleje mimo wakacji


Po raz pierwszy od 2010 roku liczba bezrobotnych spada w sierpniu – mimo czwartej fali koronawirusa rynek pracy nie daje się zachwiać. Widoczne są pozytywne skutki nadrabiania zaległości.

Wbrew sezonowemu trendowi, w sierpniu liczba bezrobotnych w Niemczech spadła. W całym kraju bez pracy pozostawało 2,56 mln osób, czyli o 12 tys. mniej niż w lipcu i o 337 tys. mniej niż w sierpniu ubiegłego roku, jak podała Federalna Agencja Pracy. Stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 5,6%.

Rynek pracy stale się ożywia” – powiedział w Norymberdze Detlf Scheele, przewodniczący Federalnej Agencji Pracy. Bezrobocie nadal gwałtownie spada, mimo, że trwa jeszcze przerwa wakacyjna.

Pozytywne efekty nadrabiania zaległości

W sierpniu zazwyczaj bezrobocie rośnie, ponieważ firmy zatrudniają mniej pracowników przed wakacjami, oraz kończą się stosunki pracy w ramach praktyk zawodowych. Tego lata jednak na pierwszy plan wysuwa się nadrabianie zaległości: po wielomiesięcznym przestoju w wielu branżach pracownicy są intensywnie poszukiwani.

Według Federalnej Agencji Pracy, liczba bezrobotnych spadła w sierpniu po raz pierwszy od 2010 r. Liczba osób bez pracy spadła nawet o 53 tys.

Datą graniczną dla aktualnych statystyk rynku pracy był 12 sierpnia. Jednak skutki kryzysu są nadal odczuwalne: według szacunków poziom bezrobocia jest nadal wyższy, i to o 261 tys. osób niż w czasie przed pandemią.

Mniej osób pracuje w niepełnym wymiarze godzin

W sierpniu zmniejszyła się także liczba ogłoszeń oferujących pracę w niepełnym wymiarze godzin. Od 1 do 25 sierpnia firmy zgłosiły jedynie 68 tys. osób pracujących w ten sposób. Dane dotyczące liczby osób, które faktycznie otrzymują wynagrodzenia z tytułu pracy w niepełnym wymiarze godzin są dostępne do czerwca.

Według szacunkowych danych w sierpniu wynagrodzenia za skrócony czas pracy zostały wypłacone 1,59 mln pracownikom – po raz pierwszy od początku kryzysu liczba ta spadła poniżej 2 mln. W kwietniu 2020 r. wynagrodzenia te osiągnęły szczytową wartość wynoszącą nieco poniżej 6 mln euro.

Autor: dpa / tłum. Joanna Cal

Źródło: https://www.zdf.de/nachrichten/wirtschaft/corona-arbeitslose-august-100.html

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl