Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Zdjęcie: EPA

BEZOS I MUSK NAJBOGATSI NA ŚWIECIE, A NIE PŁACILI PODATKÓW: Ujawniono, jak przez lata unikali tych zobowiązań


Prezydent USA Joe Biden został wezwany do wprowadzenia podatku dla najbogatszych po doniesieniach, że najbogatsi menedżerowie USA, w tym szef Tesli Elon Musk i właściciel Amazona Jeff Bezos, unikali płacenia podatku dochodowego, niektórzy przez kilka lat.

Organizacja non-profit Pro Publica zajmująca się dziennikarstwem śledczym ogłosiła, że z jej ustaleń wynika, iż kwoty ich zobowiązań podatkowych były niezwykle niskie w porównaniu z ogromnym majątkiem i innymi aktywami, które posiadali.

Według wyliczeń tej organizacji z siedzibą w Nowym Jorku majątek 25 najbogatszych Amerykanów wzrósł o 401 miliardów dolarów w latach 2014-2018.

Jeff Bezos, zdjęcie: EPA / MICHAEL REYNOLDS

Zgodnie z ustaleniami Pro Publica, w tym okresie zapłacili 13,6 miliarda dolarów federalnego podatku dochodowego, co stanowi 3,4 procent kwoty, o którą powiększyło się ich całkowite bogactwo.

Niska kwota zapłaconych podatków sprowadza się do stosowania całkowicie legalnych strategii podatkowych.

Uchylanie się od opodatkowania może polegać na obniżeniu podstawy opodatkowania poprzez składki na cele charytatywne lub nieotrzymaniu pensji, dla których stawka podatkowa wzrasta do 37 proc., a zamiast tego czerpać korzyści głównie z dochodów z inwestycji, dla których powszechna jest niższa stawka 20 proc.

Michael Bloomberg, zdjęcie: AP

Raport stwierdza, że Bezos w ogóle nie zapłacił podatku dochodowego w 2007 i 2011 roku, a Musk nie zapłacił w 2018 roku. Bezos i Musk należą do trzech najbogatszych ludzi na świecie.

Przedsiębiorca i polityk Michael Bloomberg, biznesmen Carl Icahn i filantrop George Soros również przez kilka lat unikali płacenia wszystkich podatków federalnych.

Autorzy badania szacują, że praktyka ta „niszczy fundamenty amerykańskiego mitu podatkowego – o tym, że każdy płaci swoją część podatków, a najbogatsi płacą najwięcej”.

Tłumaczenie: Maciej Sidor

Źródło: https://www.kurir.rs/planeta/3705469/bezos-i-mask-nisu-placali-porez

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl