Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Będzie więcej lekcji ekonomii w polskich szkołach


Po długich namowach ministerstwa finansów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz innych instytucji finansowych i po naszych pytaniach – Ministerstwo Edukacji Narodowego zapowiedziało, że będzie pracować nad rozszerzeniem podstawy programowej o tematy związane z pieniędzmi.

To dodatkowe nauczanie ekonomii przede wszystkim ma się odbywać w szkołach ponadpodstawowych, czyli głównie w liceum. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zdecydowało jeszcze, czy to będą osobne lekcje pod nazwą “ekonomia”, czy też rozszerzone zostaną inne przedmioty.

Wiadomo natomiast, czego dokładnie będą uczeni młodzi ludzie: mają wiedzieć, z czym wiąże się zaciągnięcie kredytu hipotecznego, jak rozliczyć podatki i jak nie dać się złapać w takie pułapki jak Amber Gold. Poza tym mają poznać wszystko, co przyda się w dorosłym życiu.

Takie zagadnienia jak pieniądz, jak banki, funkcjonowanie pieniądza w gospodarce rynkowej, także znajomość podatków: PIT, VAT, CIT, rozliczanie tych podatków, czy też kwestie dotyczące budżetu państw – to są elementy, które są dedykowane uczniom na poziomie ponadpodstawowym – mówi Anna Ostrowska z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Do tej pory resort nie chciał odpowiadać na apele innych ministerstw o zwiększenie lekcji ekonomii. Teraz ma się to zmienić.

Tym bardziej, że o wprowadzenie lekcji ekonomii zaapelowało ostatnio Ministerstwo Finansów, pisząc: “Przedstawiliśmy propozycję dotyczącą edukacji finansowej w polskich szkołach. Dotyczyła ona wprowadzenia do polskich szkół nowego obowiązkowego przedmiotu na temat finansów osobistych” – czytamy w piśmie podpisanym przez wiceministra finansów Leszka Skibę.

“Przedmiot Finanse i Ekonomia nie skupiałby się wyłącznie na przedsiębiorczości, lecz obejmował także inne praktyczne obszary: bankowość, budżet domowy, podatki, emerytury, itp.” – czytamy dalej.

Dzisiaj w szkołach ekonomia, w szczątkowym zakresie, pojawia się w trakcie wiedzy o społeczeństwie oraz podstaw przedsiębiorczości. Elementy ten nauki pojawiają się także w innych przedmiotach.

Krzysztof Berenda RMF

Artykuł dodał portal www.gotowespolki.pl

 

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

15 − 9 =

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl