Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Nie będzie śledztwa ws. fundacji Biereckiego. Prokuratura wydała decyzję, ale KNF nie odpuszcza


Nie będzie śledztwa w sprawie fundacji kierowanej przez senatora PiS Grzegorza Biereckiego. Zdaniem prokuratury nie ma podstaw, by twierdzić, że 77 mln zł majątku fundacji po jej likwidacji bezprawnie trafiło do prywatnego podmiotu. Od decyzji odwoła się Komisja Nadzoru Finansowego.

Pomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Gdańsku umorzył śledztwo ws. likwidacji Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych. Była ona głównym udziałowcem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej.

Jak poinformował w środę PAP prokurator Mariusz Marciniak z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Gdańsku, śledztwo zostało umorzone 26 czerwca wobec “braku ustawowych znamion czynu zabronionego”. – W toku postępowania nikomu nie przedstawiono zarzutów popełnienia przestępstwa – dodał.

Odpis postanowienia prokuratury doręczono fundatorowi tj. Światowej Radzie Związków Kredytowych oraz Komisji Nadzoru Finansowego – instytucji państwowej, która w marcu 2015 r., zawiadomiła o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Postanowienie o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocne. KNF złożyła zażalenie, które rozpatrzy Sąd Okręgowy w Gdańsku.

Śledztwo zostało wszczęte w kwietniu 2015 r. Marciniak tłumaczył wówczas, że po przeprowadzeniu procesu likwidacji Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, jej majątek (ponad 77 mln zł), “w wyniku różnego rodzaju transferów i przekształceń podmiotowych, zamiast zasilić fundusz stabilizacyjny Krajowej SKOK, trafił prywatnego podmiotu gospodarczego z siedzibą w Sopocie”. Tak wynikało ze wstępnych ustaleń postępowania.

Śledztwo było prowadzone pod kątem art. 296, a w jego toku prokuratorzy sprawdzali, czy “w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nie doszło do nadużycia uprawnień w zakresie zarządzania majątkiem Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych i wyrządzenia tej Fundacji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach”. Warto przypomnieć, że na czele fundacji od 1990 roku stał obecny senator PiS Grzegorz Bierecki. Z funkcji zrezygnował, gdy fundację postawiono w stan likwidacji.

SKOK-i działają w Polsce od 1992 r. System kas oszczędnościowo-kredytowych jest częścią światowego ruchu związków kredytowych; ideą takich związków jest to, że grupa ludzi wspólnie gromadzi oszczędności i udziela sobie wzajemnie pożyczek. W rozumieniu prawa SKOK nie jest bankiem. Działa w oparciu o ustawę o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Od października 2012 roku SKOK-i objęte zostały nadzorem KNF.
Jakub Ceglarz
Źródło: money.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

19 + = 23

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl