Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Beata Szydło przeprowadza rewolucję w banku. Nowa rada nadzorcza to jej znajomi i… OJCIEC RENULKI!


Jednym z celów rządu Prawa i Sprawiedliwości była zapowiadana od dawna “repolonizacja banków”. Dotyczy ona również banku Pekao, trzeciego co do wielkości banku w Polsce, który znalazł się pod skrzydłem nowych właścicieli – Polskiego Zakładu Ubezpieczeń i Polskiego Funduszu Rozwoju. W ramach gruntownej przebudowy zaczęto od wymiany rady nadzorczej. Choć PZU i PFR nie są jeszcze akcjonariuszami Pekao, ich reprezentanci zgłosili już swoich kandydatów do rady nadzorczej banku. Okazuje się, że wśród dziewięciu osób nie brakuje znajomych premier Beaty Szydło. W zaszczytnym gronie dziewięciu kandydatów znalazł się między innym… Ryszard Kaczoruk. Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa, bo to tata Renulki, reklamowej żony Kuby Wojewódzkiego.
Kolejne nominacje też budzą spore kontrowersje. Jedną z kandydatek jest koleżanka Beaty Szydło, Sabina Bigos-Jaworowska – dyrektorka szpitala w Oświęcimiu. Jaworowska i Szydło znają się od ponad 20 lat.

Na razie jestem jedynie kandydatką do rady i mogę powiedzieć tylko, że mam odpowiednie kwalifikacje – skończyłam Akademię Ekonomiczną i kurs dla członków rad nadzorczych spółek skarbu państwa – zapewnia Bigos-Jaworska.

Bigos-Jaworowska to jednak nie jedyna kandydatka bez doświadczenia w radzie nadzorczej. Justyna Głębikowska-Michalak, która na co dzień prowadzi biuro rachunkowe, jest żoną wicemarszałka Senatu z ramienia PiS, zaś Michał Kaszyński, radca prawny z Oświęcimia, to bliski znajomy Edwarda Szydło, męża premier.
Ryszard Kaczoruk to były działacz Solidarności Walczącej, której założycielem i prezesem jest Kornel Morawiecki, ojciec Mateusza Morawieckiego. Przyszły teść Kuby Wojewódzkiego kilkanaście dni temu został odwołany ze stanowiska członka rady nadzorczej Alior Banku.

Przejęcie akcji Pekao przez PZU i PFR będzie oznaczało, że Skarb Państwa będzie kontrolował dwa największe banki w Polsce: PKO BP i Pekao, mające łącznie ok. 33 proc. udziału w rynku.
Myślicie, że Kuba pogratuluje teściowi awansu?
Źródło: pudelek.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

61 + = 68

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl