Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Autor Warszawskiej Mapy Reprywatyzacji sam przejmował majątek miasta?Jan Śpiewak – aktywista miejski związany ze Śródmieściem, który głośno krytykował Ratusz, w związku z tzw. aferą reprywatyzacyjną, sam przejmował nieruchomości komunalne po zaniżonych cenach. Tuż przed publikacją słynnej Warszawskiej Mapy Reprywatyzacji we wrześniu br., pospiesznie sprzedał jeden z lokali przejętych w 2012 roku przy ul. Stalowej 47. Nabywcą była bliska koleżanka, która pojawia się wśród znajomych Śpiewaka na Facebooku. Możliwe zatem, że sprzedaż była jedynie chwilowym zabiegiem wizerunkowym.

To nie jedyny lokal w gestii rodziny Śpiewaków, który kupowany był na preferencyjnych warunkach po zmianie kwalifikacji nieruchomości z komunalnej na własnościową…. W 2002 roku matka J.Śpiewaka, Helena Datner-Śpiewak, kupiła lokal przy ul. Litewskiej 10/15 o powierzchni 100 m2 za cenę 57 tys zł. Stanowiło to 80% bonifikatę w stosunku do wyceny mieszkania w tym momencie !!! Lokal ten obecnie służy jako siedziba organizacji Miasto Jest Nasze, na czele której stoi Jan Śpiewak. Organizacji, której hasłem przewodnim jest walka z nieprawidłowościami w zarządzaniu gruntami i nieruchomościami przez Urząd miasta stołecznego. Tymczasem, lokal na Litewskiej przejęty został w bardzo ”niejasnych” okolicznościach za cenę ”znacznie” odbiegająca od rzeczywistej, rynkowej wartości.

”Mieszkania w sąsiadujących budynkach, położonych przy Litewskiej wyceniane są obecnie po 10.000 zł / m2. W przypadku chęci zbycia na rynku daje to ok. 1 mln zł za lokal o powierzchni 100 m2” – podkreślają pośrednicy nieruchomości.

Zdolności do szukania okazji na stołecznym rynku nieruchomości wykazuje również ojciec Jana – Paweł Śpiewak. W 1999 roku wynajął 4-pokojowy lokal miejski przy ul. Meissnera 9 o powierzchni ponad 90 m2 za cenę 11 zł/m2 …. Stawkę przysługującą jedynie posłom w przypadku przeznaczenia nieruchomości na biuro poselskie lub osobom wywłaszczonym bez lokali…. Do dziś Paweł Śpiewak korzysta z lokalu mieszkalnego na ”preferencyjnych” warunkach. Czy i kiedy zdecyduje się na wykup po okazyjnej cenie ?

Sprawa jest o tyle ciekawa, że mieszkania komunalne dostają rodziny, których nie stać na wynajem i nie posiadają własnego mieszkania. Jan Śpiewak (’87) uczęszczał do ekskluzywnego liceum na Bednarskiej w czasie, gdy jego matka wykupiła mieszkanie na Litewskiej. W tym samym okresie, ojciec (Paweł) otrzymał na wynajem mieszkanie komunalne po cenie mieszkania socjalnego. To wszystko w czasie, gdy zatrudniony był na kilku posadach m.in. na uczelni UW, w Żydowskim Instytucie Historii a rodzina była już właścicielem mieszkania na Litewskiej !!!

Drogi i finanse syna i ojca przecinają się nie tylko na rynku nieruchomości

W jednym z wywiadów udzielonych RzeczoPolityce (IX 2016) Jan Śpiewak stwierdził, że ”Jeżeli zostaną postawione zarzuty pracownikom warszawskiego Ratusza, to prezydent Gronkiewicz-Waltz powinna podać się do dymisji”. Dwa lata temu (26.09.2014) Śpiewak jasno określił swoje ambicje polityczne w wywiadzie dla Gazety Wyborczej: ”Za 4 lata chciałbym być burmistrzem Śródmieścia”.

Jan Śpiewak, jest doktorantem socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie bada przemiany polskiej klasy średniej. Na tym samym wydziale wykłada jego ojciec, znany profesor Paweł Śpiewak – socjolog, publicysta, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Jan Śpiewak pracował m.in. w Muzeum Historii Żydów Polskich w 2014 roku -instytucji, powstałej ze środków Żydowskiego Instytutu Historycznego (gdzie Paweł Śpiewak od 2014 r. jest szefem) oraz budżetu państwa. Według oficjalnych danych portalu Money.pl z budżetu państwa i budżetu Warszawy na inwestycję wydano w sumie 180 mln złotych. Każdy podatnik wyłożył więc ponad 7 złotych. 140 mln dołożyło stowarzyszenie ŻIH (kierowane przez Pawła Śpiewaka). Stowarzyszenie zapewnia też bieżący budżet oraz działalność edukacyjną i publiczną Muzeum.

Zarobki Jana Śpiewaka nie były małe…. Zgodnie z danymi Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (”Najwyższy Czas, 2014”) w Muzeum zatrudnionych było 120 osób, a wysokość pensji  wynosiła rocznie 7,7 mln zł. Oznacza to, że średnio pracownik zatrudniony w Muzeum otrzymywał 64.166 zł rocznie !!!!

Jan Śpiewak mógł liczyć na polityczne poparcie ojca w 2014 tuż przed wyborami na Radnego. Paweł Śpiewak uaktywnił się wówczas w sieci, gdzie powstał profil „Ocieplanie wizerunku kandydata Janka Śpiewaka”. Na jednym ze zdjęć widać jak prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego trzyma tabliczkę „Popieram Ruchy Miejskie” (organizację, na czele której stoi syn – Miasto Jest Nasze).

Najważniejszą funkcją jaką Jan Śpiewak pełni dziś to przywództwo organizacji Miasto Jest Nasze (MJN). Organizacja powstała w 2013 roku jako wyraz niezgody na politykę stołecznego ratusza, uzyskuje dobry wynik w wyborach samorządowych 2014 r. To efekt kilku spektakularnych akcji jej działaczy, występujących m.in. w obronie Jazdowa, kina Femina i Ogrodu Krasińskich oraz stworzenia mapy zgłoszonych roszczeń wobec budynków publicznych na terenie Warszawy.


Śpiewak broni interesów wybranych grup i organizacji

Jednak aktywność stowarzyszenia MJN jest jednak bardzo ciekawa i może budzić wątpliwości. Okazuje się bowiem, że na przestrzeni ostatnich 4 lat Śpiewak aktywnie wspiera przedsięwzięcia i inicjatywy realizowane m.in. przez firmę Grupa Warszawska Sp. z o.o, do której należą kawiarnie i kluby Zorza, Stacja Mercedes, Warszawa Powiśle, Syreni Śpiew……

Bardzo znamiennym przykładem tego typu działań była obrona interesów Grupy Warszawskiej w ramach sporu wokół klubu Syreni Śpiew na początku 2016 roku, gdzie Śpiewak reprezentował interesy tej grupy w walce o wpływy w Ratuszu i wpis nieruchomości do wojewódzkiej ewidencji zabytków, tak aby klub mógł dalej funkcjonować a nieruchomość nie zmieniać swojego przeznaczenia. Postawa Śpiewaka tym bardziej dziwi, że okoliczne wspólnoty mieszkaniowe wielokrotnie wnosiły skargi na przekroczenie norm hałasu przez klub Syreni Śpiew. Dlaczego Śpiewak nie bronił tych ludzi tylko interesów klubu?

Ale to nie jedyny przypadek ”wsparcia” Grupy Warszawa w trudnych chwilach biznesowych przez Jana Śpiewaka. W 2012 roku, straż miejska w Warszawie składa wniosek o odebranie koncesji na alkohol popularnemu klubowi Warszawa Powiśle (znanemu też jako „PKP”, należącemu do Grupy Warszawa). To może doprowadzić nawet do upadku tego miejsca….. Dobre znajomości i wsparcie aktywisty Jana Śpiewaka – miłośnika dzielnicy Śródmieście – pomagają wymusić zmianę decyzji władz dzielnicy. W konsekwencji burmistrz Wojciech Bartelski interweniuje przywracając pozwolenie na dalsza działalność i sprzedaż alkoholu w lokalu Grupy Warszawa. Poparcie Jana Śpiewaka i przychylność jego stowarzyszenia dla Grupy Warszawa znalazła odzwierciedlenie w planach budowy sieci lokali i kawiarni tej firmy właśnie w Śródmieściu…. ”Norbert Redkie, Bartłomiej Kraciuk oraz Hubert Karsz, czyli Grupa Warszawa spróbują podbić Śródmieście” – zapowiadał tytuł materiału o planach firmy na łamach dziennika Metro Warszawa w lutym 2015 roku. To zaledwie kilka miesięcy po objęciu funkcji radnego dzielnicy Śródmieście przez Śpiewaka….. Budowa silnej pozycji na rynku gastronomicznym w Śródmieściu stolicy – jednym z najtrudniejszych i najbardziej konkurencyjnych w kraju, to olbrzymie wyzwanie….

Obrona działki pod Teatrem Żydowskim

W lipcu br. wojewódzki konserwator zabytków dopisała Teatr Żydowski, Pawilon Emilia i Syreni Śpiew do nowej listy ponad 100 obiektów, które mają zostać chronione. Pojawienie się obiektu na tej liście wymusza wpis do GEZ przez Prezydenta Warszawy. Na liście znajdowały się działki przy ul. Szarej, Pawilon Emilka oraz Teatr Żydowski. Jan Śpiewak i Miasto Jest Nasze zareagowali tylko w odniesieniu do Klubu Syreni Śpiew (Szara) i Pawilonu Emilia a przemilczeli kwestię budynku Teatru Żydowskiego. Dlaczego? Do niedawna właścicielem budynku Teatru było Towarzystwo Społeczno Kulturalne Żydów w Polsce które sprzedało budynek deweloperowi. Można domyślić się, że Żydowski Instytut Historyczny (Paweł Śpiewak) i TSKŻ współpracują. A nikomu nie zależało na nagłaśnianiu sprawy działki, sprzedanej deweloperowi za wiele milionów złotych i na której ma powstać błyszczący wieżowiec.

Nasuwa się zatem pytanie – Czy Jan Śpiewak jest wiarygodną postacią publiczną?

Czy nagłośnienie tzw. afery reprywatyzacyjnej to wynik długich analiz organizacji Miasto Jest Nasze czy przemyślany wybieg młodego aktywisty, który w zamian za polityczne poparcie PiS i przyszłościową wizję funkcji burmistrza dzielnicy Śródmieście, wypowiada wojnę na najwyższych szczeblach Ratusza…. Czy transakcje zakupu lokali, należących wcześniej do miasta na ”preferencyjnych” warunkach nie podważają jego wiarygodności? Czy Jan Śpiewak jest osobą wiarygodną, w świetle jego bliskich relacji i wsparcia dla biznesmenów z warszawskich lokali należących do Grupy Warszawa Sp zo.o ? Czy jego akcja zbierania pomocy dla organizacji Miasto Jest Nasze jest wiarygodna, biorąc pod uwagę defraudacje pieniędzy w fundacji jego kuzyna – Jakuba Śpiewaka… Jakie są żródła dochodów reprezentowanego przez Jana Śpiewaka stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i w czyim imieniu ta organizacja działa?

Grzechy rodziny Śpiewaków

Wiarygodność rodziny Śpiewaków została już raz nadszarpnięta, kiedy w 2014 roku Jakub Śpiewak, kuzyn Jana Śpiewaka, został oskarżony o zdefraudowanie kilkuset tysięcy złotych z fundacji Kidprotect.pl. Afera opisana przez tygodnik „Wprost” ujawniła, że Śpiewak sprzeniewierzył pieniądze od darczyńców fundacji, nie rozliczał się z dofinansowania z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i nie odprowadzał do ZUS składek od pensji pracowników (aż ZUS zajął konto fundacji). Czy Jan Śpiewak podzieli los swojego kuzyna? Czy prawda o jego kontaktach nie zaszkodzi działalności ojca?

Andrzej ADMIN

Źródło: http://www.infor.pl/prawo/gmina/nieruchomosci/310238,Wykup-mieszkania-komunalnego-z-mozliwoscia-uzyskania-bonifikaty.htmlhttp://www.rp.pl/artykul/790755-Najem-mieszkan-od-gminy–nie-kazdy-dostanie-lokal-komunalny.html#ap-1
http://manager24.pl/autor-warszawskiej-mapy-reprywatyzacji-sam-przejmowal-majatek-miasta/

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

89 − = 85

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl