Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Aukcja koni “Pride of Poland”. Czy PiS pogrzebał legendę polskich arabów?


kon
W połowie lipca media doniosły, że ANR chce zwrotu źrebiąt od Shirley Watts. “Kurier Lubelski” twierdził nawet, że ANR jest gotów wystąpić na drogą sądową przeciw Brytyjce. Jednak stadnina w Janowie wcale nie pali się do tego, żeby zabierać źrebięta. Jej prezes twierdzi, że nie podpisywał żadnych dokumentów z prośbą o zwrot koni i nie przesądza, czy w ogóle będzie o to występował. Wygląda na to, że w ten sposób, dobrowolnie oddając należące się stadninie w świetle prawa konie, Janów chce naprawić relacje ze swoją kluczową klientką.

Początki krwawej wojny

Początki wojny o stadniny koni arabskich czystej krwi sięgają jeszcze października ubiegłego roku. To wtedy wszystko się zaczęło. Padła wówczas klacz Pianissimia, również na kolkę jelitową. Nowe władze polityczne w Polsce wykorzystały to jako pretekst, by odwołać wieloletnich prezesów stadnin w Janowie i Michałowie – Marka Trelę oraz Jerzego Białoboka oraz główną inspektor w ANR – Annę Stojanowską.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel tłumaczył, że zostali oni odwołani z powodu utraty zaufania. Jednak zaufaniem cieszyli się niezmiennie od lat wśród międzynarodowych hodowców, dlatego ich zwolnienie wywołało falę oburzenia i protestów płynących z całego świata.

To właśnie wpływ polityków na zarządy stadnin spowodowały, że na tegoroczna aukcję „Pride of Poland” nie przyjechało wielu międzynarodowych hodowców, którzy w Janowie dotychczas byli stałymi gośćmi.

W niedzielne popołudnie wśród hodowców krążyła historia, że stadnina w Janowie nie ucierpiała nawet w czasie II wojny światowej, bo gdy hitlerowcy zajęli Polskę, hodowli wspaniałych polskich arabów nie chcieli zniszczyć, dlatego pozwolili działać dotychczasowym władzom, nie wtrącając się. Również w czasach stalinowskich komunistyczne władze w Polsce rozciągnęły parasol ochronny nad ówczesnym prezesem stadniny w Janowie, choć miał nieodpowiednie pochodzenie. Wszystko po to, żeby chronić cenną hodowlę.

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

24 − 20 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl