Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Atom i gaz podstawą współpracy Polski i Wielkiej Brytanii?


Minister energii Krzysztof Tchórzewski spotkał się z ambasadorem Wielkiej Brytanii w Polsce Robinem Barnettem z którym rozmawiał o współpracy obu państw w sektorze energetycznym. Za perspektywiczne obszary współpracy uznano m.in. energetykę jądrową oraz zwiększanie innowacyjności sektora energetycznego.
Podkreślono, że możliwa jest również polsko-brytyjska współpraca w zakresie kluczowych zagadnień polityki energetycznej Unii Europejskiej m.in. rozwiązań tzw. zimowego pakietu gazowego. Uczestnicy spotkania podkreślali, że Polskę i Wielką Brytanię łączy m.in. sposób postrzegania głównych wyzwań i szans przed jakimi stoi obecnie sektor energetyczny w Europie.

Przypomnijmy, że w minionym tygodniu w Warszawie gościła Amber Rudd, brytyjska minister ds. energii i zmian klimatu, która zapewniała, że modernizacje w sektorze energetycznym w Europie środkowo-wschodniej mogą stanowić szanse dla rozwoju współpracy polsko-brytyjskiej.

W ocenie strony brytyjskiej szczególnie duże szanse stoją przed sektorem w obszarze energetyki jądrowej, ropy i gazu oraz czystego węgla. W samej tylko energetyce jądrowej inwestycje dotyczące budowy, rozwoju oraz zarządzania odpadami szacowane są na poziomie 231 mld złotych (40 mld funtów). W sześciu krajach Europy środkowej, czyli w Polsce, Czechach, Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji – elektrownie jądrowe są w budowie lub w planach.

– W wielu obszarach można wykorzystać doświadczenie brytyjskich firm. Począwszy od produkcji, a skończywszy na usługach finansowych, brytyjskie łańcuchy dostaw mogą służyć przykładem dla naszych partnerów w Europie Środkowo-Wschodniej – zapewniła Amber Rudd.

Autor: wnp.pl (DC)
Źródło: http://gazownictwo.wnp.pl/atom-i-gaz-podstawa-wspolpracy-polski-i-wielkiej-brytanii,268052_1_0_0.html

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 50 = 55

 

About jarzebskia

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl