Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Amazon sypnie groszem. Pracownicy mają dostać sowite podwyżki


Będą podwyżki w Amazonie. Amerykański gigant e-commerce zapowiedział, że od pierwszego września podwyższy płace swoich pracowników w polskich Centrach Logistyki o 16,7 proc. Na większe zarobki mogą liczyć także wszyscy pracownicy sezonowi.

Czy to efekt protestów związkowców i kontroli Głównego Inspektora Pracy? Amazon twierdzi, że podwyżki są konsekwencją corocznego przeglądu wynagrodzeń. Ale jak pisaliśmy już wielokrotnie w Business Insider Polska, związkowcy z zakładów Amazona skarżyli się na warunki pracy w firmie i żądali m.in. wyższych pensji i mniejszej presji na pracowników.

Amazon zapowiada podwyżki
Amazon tłumaczy, że w zależności od stażu, pracownicy poziomu początkowego otrzymają od 17,5 do 19,5 zł/godz., a kierownicy zespołów od 22,5 do 24,5 zł/godz.

Pracownicy są objęci ponadto premią miesięczną do 15 proc., a także innymi świadczeniami pozapłacowymi. Firma zapewniła, że podwyżkami mają zostać objęci także wszyscy pracownicy sezonowi, w tym także Ci, których firma planuje zatrudnić w okresie tegorocznego świątecznego szczytu sezonu.

Nowe stawki wynagrodzeń mają obowiązywać od 1 września tego roku.

Wiceprezes ds. Operacyjnych Amazon na Europę Steven Harman podkreślił, że firma chce zapewniać pracownikom “konkurencyjne pensje i bardzo atrakcyjne benefity”.

– Dlatego też w drugim kwartale każdego roku analizujemy informacje dotyczące wynagrodzeń na podobnych stanowiskach we wszystkich lokalizacjach, w których działamy. Następnie ogłaszamy wyniki tych badań w trzecim kwartale i wprowadzamy odpowiednie zmiany w naszym systemie wynagrodzeń. Nieustannie rozwijamy naszą sieć logistyczną w Polsce i poszukujemy utalentowanych osób, które dołączą do naszych zespołów w Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie i Sosnowcu – podkreślił.

Koncern przeanalizował w tym roku dane niemal 200 innych pracodawców działających w regionach, gdzie funkcjonują jego centra logistyczne. Porównania dotyczyły m.in. indywidualnych stawek na podobnych stanowiskach, a także świadczeń pozapłacowych.

4,7 tys. brutto dla kierownika zespołu
Dyrektor HR w polskim oddziale Amazon Marta Dworowska wskazała, że poza wynagrodzeniem podstawowym osoby zatrudnione w Amazon otrzymują premię pieniężną za frekwencję i produktywność w wysokości do 15 proc. Oznacza to, że pracownik poziomu początkowego z dwuletnim stażem pracy będzie zarabiać miesięcznie ponad 3,7 tys. zł brutto, natomiast kierownik zespołu ponad 4,7 tys. zł brutto.

– Amazon oferuje nie tylko konkurencyjne płace, ale też bardzo atrakcyjne świadczenia, takie jak darmowy transport, prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, posiłki za 1 zł oraz innowacyjny program Postaw na Swój Rozwój, dzięki któremu pracownicy otrzymują przez ponad 4 lata dofinansowanie w wysokości do 26 tys. zł na kursy zawodowe i szkolenia – powiedziała PAP Dworowska.

“Sytuacja jest tragiczna”
Związkowcy z Amazona twierdzą, że same podwyżki nie rozwiązują problemu. Skarżą się na warunki pracy i zapowiadają dalszą walkę o ich poprawę. – My, oprócz kwestii płacowych, podnosimy kwestie warunków pracy. Sprawa norm pracy, tempa pracy jest też ważna – mówi Agnieszka Mróz z Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazonie. – Uważamy, że te podwyżki to rekompensata za wzmożone tempo pracy. W ciągu ostatnich 2 lat normy na niektórych działach wzrosły o 20-30 proc. – dodaje.

3 sierpnia związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej i Solidarności wysłali list do prezesa ds. operacyjnych firmy Amazon, Stevena Harmana. Zwracają w nim uwagę na warunki pracy w polskich oddziałach Amazon. Chcą się z nim spotkać. Ich zdaniem sytuacja w polskich centrach logistycznych jest tragiczna. “Polscy pracownicy są traktowani przedmiotowo, a normy wydajnościowe zostały ustalone na poziomie, który zagraża ich zdrowiu i życiu” – czytamy w liście.

Sytuacją w Amazonie zainteresował się ostatnio resort pracy. Minister Elżbieta Rafalska napisała list do Głównego Inspektora Pracy z prośbą o przeprowadzenie kontroli w firmie lub poinformowanie jej o wynikach dotychczasowych kontroli.

Jak pisaliśmy w Business Insider Polska, w ciągu 4 lat polskie centra logistyczne Amazona były kontrolowane 53 razy. W wyniku tych działań inspektorzy stwierdzili nieprawidłowości dotyczące m.in. przestrzegania przepisów BHP w zakresie pomieszczeń pracy i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, wypłaty wynagrodzenia w zakresie wysokości i terminowości wypłat oraz ewidencji czasu pracy. Nałożyli 12 mandatów na łączną kwotę 18 tys. zł. Firma wykonała większość decyzji nakazujących usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. Zdaniem PIP wpłynęło to na polepszenie warunków pracy.

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Działa od 1994 r., należy do pionierów w sprzedaży przez internet. Oddziały Amazon działają m.in. w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii i Brazylii. W Polsce spółka działa od 2014 r. W tym czasie firma stworzyła w kraju ponad 14 tys. stałych miejsc pracy w 5 Centrach Logistyki E-Commerce: w Poznaniu, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina oraz Wrocławiu, gdzie zlokalizowane są dwa obiekty firmy.

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

24 + = 33

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl