Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

AFERA BANKOWA W BUŁGARII. GŁÓWNY OSKARŻONY ŻYJE DOSTATNIO W SERBII


Bułgarska prokuratura wniosła w czwartek do sądu akt oskarżenia w sprawie największej afery bankowej w kraju – upadłości Korporacyjnego Banku Handlowego (KTB), do której doszło w 2014 roku. Oskarżonych jest 18 osób, wśród nich były właściciel banku.

Akt oskarżenia liczy ok. 15 tys. stron i jest rezultatem trzech lat pracy, podczas których przesłuchano ok. 400 świadków i dokonano 90 ekspertyz. Data rozpoczęcia procesu nie została jeszcze wyznaczona.

Prokuratura określa upadłość banku KTB jako “największe gospodarcze i finansowe oszustwo, do którego doszło w najnowszej historii Bułgarii”. Straty szacowane są na ok. 4 mld lewów (2 mld euro). Klienci banku, których depozyty nie były objęte żadnymi gwarancjami, stracili ok. 3,7 mld lewów (1,65 mld euro).

Głównym oskarżonym jest dawny większościowy udziałowiec banku Cwetan Wasilew, który od trzech lat przebywa w Serbii. Bułgarska prokuratura jesienią 2014 roku wystąpiła o jego ekstradycję, lecz sąd w Belgradzie zwleka z orzeczeniem. Wasilewowi, który będzie sądzony zaocznie, postawiono łącznie 146 zarzutów, w tym kierowanie grupy przestępczej przywłaszczającej środki banku. Podstawowy zarzut to przywłaszczenie 2 mld lewów (1 mld euro) i wywóz z kraju 205 mln lewów w gotówce (102,5 mln euro).

Jednym z oskarżonych w sprawie jest były szef wydziału nadzoru bankowego w Bułgarskim Banku Narodowym Cwetan Gunew, który zdaniem oskarżycieli tuszował nadużycia w banku KTB.

W ubiegłym roku brytyjska firma konsultingowa AlixPartners opracowała raport o KTB, z którego wynikało, że ponad 2,5 mld lewów (ok. 1,25 mld euro) kredytów udzielonych przez KTB nie będzie można odzyskać.

Autor:
AFP
Źródło:

PAP/INTERIA

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 2

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl