Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama


Zgodnie z oficjalnymi komunikatami GUS można odnieść wrażenie, iż w Polsce, co do zasady, całkiem przyzwoicie się zarabia. Przeciętnie to nieco ponad 4000 zł brutto, czyli około 2800 zł na rękę. Problem w tym, że publikowane co miesiąc statystyki GUS nie uwzględniają tzw. małych firm (zatrudniających do 9 osób), a tam przeciętne wynagrodzenie wynosi zaledwie 2257 zł brutto, czyli na rękę nie przekracza 1640 zł!

Według raportu nt. małych firm publikowanego raz na rok przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) – w Polsce działa 1 mln 826 tys. mikroprzedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających do 9 osób. Jednak większość takich podmiotów to 1-osobowe działalności gospodarcze (aż 1 mln 289 tys. firm). Jedynie 537 tys. mikroprzedsiębiorców kogoś zatrudnia. Niestety, uzyskiwane przez zatrudnionych w takich firmach przeciętne wynagrodzenie stoi na bardzo niskim poziomie. Zdaniem GUS wynosi ono zaledwie 2257 zł brutto, czyli na rękę nie przekracza 1640 zł! Jest zatem niemal dwukrotnie niższe niż wynosi przeciętne wynagrodzenie wyliczane przez GUS i publikowane co miesiąc dla przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników (w styczniu wynosiło 4101,36 zł brutto).

Z drugiej strony – tak niskie wynagrodzenia wśród zatrudnionych u mikroprzedsiębiorców nie powinny nas jednak dziwić. Właściciel takiej firmy ma do opłacenia “na dzień dobry” spore koszty związane z ubezpieczeniem społeczno-emerytalnym swojego pracownika (razem ponad 1100 zł). Jeśli do tego doliczmy koszty obsługi księgowo-podatkowej, prawnej i administracyjnej związane z dość zagmatwanym prawem oraz zaliczkę na podatek dochodowy PIT, to ciężko jest wysupłać dodatkowe pieniądze na to, aby średnie wynagrodzenie 1640 zł na rękę było jednak nieco większe. Wysokie obciążenia fiskalno-zusowskie dla mikroprzedsiębiorców powodują również ryzyko wypłacania drugiej pensji “pod stołem”. Pracodawca często dogaduje się z pracownikiem, że ten ostatni oficjalnie będzie otrzymywał na konto pensję minimalną, ale dodatkowo pod stołem pracodawca wypłaci mu nieopodatkowany i nieoskładkowany kolejny 1000 zł w gotówce. I tak to właśnie wygląda, gdy wysokość podatków i obowiązkowych obciążeń jest nieadekwatna do osiąganych dochodów.

Niewygodne.info.pl

Źródło: http://niewygodne.info.pl/artykul6/02859-Kuriozalnie-niskie-zarobki-w-malych-firmach.htmpieniadze-drobniaki-466

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 2 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl