Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Brytyjski bank centralny forsuje podwyżkę stóp procentowych


Bank Centralny Wielkiej Brytanii w Londynie jest pierwszym bankiem, który podniósł swoją główną stopę procentową (źródło: obrazy imago).

Pierwszy bank centralny na świecie podnosi właśnie główną stopę procentową. Bank Centralny Wielkiej Brytanii podniósł w czwartek główną stopę redyskonta weksli do 0,25 procent.

Bank Anglii niespodziewanie podnosi kluczową stopę procentową. Sprawia to, że ​​jest to pierwszy z największych banków centralnych na świecie, który podniósł koszt zapożyczonego kapitału od czasu wybuchu kryzysu pandemicznego. Wzrósł on w czwartek (15.12.2021) do 0,25 proc. z 0,1 proc.

Władze monetarne reagują na gwałtowny wzrost cen na wyspie. Na poziomie 5,1 proc. inflacja zdecydowanie przekroczyła cel banku centralnego.

Na ceny wpływa m.in. gwałtowny wzrost kosztów energii, a także niedobór materiałów i słaby przepływ dostaw wynikający z kryzysu pandemii Covid-19. Czynniki te napędzają również inflację w USA, dlatego Rezerwa Federalna USA rozważa kilka podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku.

Jak powiedział ekspert „podniesienie stóp procentowych to odważne posunięcie”
„Pragnienie podniesienia stóp procentowych jest widocznie silniejsze niż zagrożenie gospodarcze, jakie stwarza Omikron. Wobec dużej liczby nowych zachorowań, podwyżka stóp procentowych jest dość odważnym posunięciem. Rozwój pandemii prawdopodobnie będzie bardziej decydujący dla dalszych decyzji dotyczących podwyżek stóp procentowych” – powiedział Alexander Krüger z Bankhaus Lampe.

„Brytyjskie władze monetarne stoją przed dylematem” – mówi Elmar Völer z LBBW. „Gwałtowny wzrost inflacji w Królestwie zachęca do podjęcia środków zaradczych w polityce pieniężnej, podczas gdy szybkie rozprzestrzenianie się nowej mutacji Covid-19 (omikronowego wariantu wirusa), która zwiększa ryzyko ekonomiczne i, w najgorszym przypadku, może zakłócić ożywienie gospodarki”. W rezultacie Bank Anglii zrezygnował z listopadowego podniesienia stóp procentowych. Teraz prawdopodobnie decyzję zdominowały obawy o dotyczące inflacji.

Tłumacz: Maja Knychalska

Autor: t.online

https://www.t-online.de/finanzen/news/unternehmen-verbraucher/id_91333642/britische-notenbank-erhoeht-leitzins-als-erste-notenbank-weltweit.html

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl