Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama


Zdjęcie: pixabay.com

Branża turystyczna pozostaje zamknięta już od ponad roku, a z powodu kolejnego przykręcenia śruby jej przyszłość jest bardzo niepewna. W tle są coraz liczniejsze bankructwa jednych operatorów turystycznych i problemy finansowe drugich. Usunięcie połączeń lotniczych z innymi krajami i zamknięcie wielu hoteli sprawiło, że branża jest coraz słabsza, a niektóre miasta, regiony i gałęzie gospodarki (jak rzemieślnictwo, gastronomia, transport…), które są bardzo zależne od wpływów z turystyki, zaczynają mieć kłopoty finansowe. Straty branżowe są olbrzymie i osiągnęły poziom miliardów.

Rozpacz operatorów i agentów turystycznych działających w Tunezji jest obecnie odbiciem strat poniesionych przez branżę. Aby złagodzić wpływ kryzysu na warunki bytowe pracowników i fachowców zatrudnionych w centrach hotelarskich oraz zgodnie z krokami podjętymi przez rząd w następstwie zatrzymania działalności turystycznej przez ponad rok, ministerstwa Turystyki i Spraw społecznych czuwają nad oceną skutków wprowadzenia nowego planu, o nazwie „Help tourisme”. Ten program ma na celu przyznanie zapomóg podmiotom hotelarskim, osobom zatrudnionym w branży turystycznej oraz rzemieślnikom. Przyniesie on złagodzenie negatywnych skutków kryzysu i pomoże chronić miejsca pracy. Około 493 wniosków o pomoc finansową złożonych przez hotele i 8985 przez pracowników branży zostało zatwierdzonych w marcu 2021 roku, te liczby to 557 i 10686 wniosków w lutym oraz 557 i 9101 w styczniu.

Ponadto komisja techniczna została powołana przez dwa ministerstwa nadzorujące, aby przeanalizować procedury pomocy rządowej w sprawie składek właścicieli biur podróży z południowego wschodu do Tunezyjskiego Krajowego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (CNSS).

Jeszcze tego roku Tunezja będzie musiała obejść się bez turystów zza granicy. Branża ta nie jest wystarczająco widoczna. Eksperci oceniają, że wszystkie obecnie zastosowane przez władze środki są konieczne, aby chronić obywateli przed ewentualną kolejną falą epidemii spowodowaną nowymi mutacjami wirusa, jednak nie powinny one obowiązywać w dłuższej perspektywie. Trzeba natomiast przyjąć trwałe rozwiązania. Dobra ocena kampanii szczepienia daje nadzieję temu krajowi na możliwość powrotu do działalności gospodarczej i wyjścia z kryzysu. Jednak Tunezja nie powinna być zupełnie zależna od tej kampanii, lecz czekać na dalsze rozwiązania. Powinno się wykorzystać nadarzające się okazje i pracować z krajami, które są bardziej posunięte w kwestii szczepienia, wprowadzić paszporty zdrowotne i oczywiście nadal wymagać przedstawienia wyniku testu PCR przy wjeździe do kraju. Konieczne jest więc szybkie przestawienie branży „na właściwe tory”, ponieważ im dłużej odczuwa skutki kryzysu, tym trudniej będzie jej powrócić do normalności. Turystyka wewnętrzna nie może sama stanowić źródła wystarczających dochodów, które pozwoliłyby na utrzymanie innych branż i ochronę bezpośrednich, jak również pośrednich miejsc pracy.

tłum. Monika Kunsztowicz

Źródło: https://lapresse.tn/95616/billet-le-tourisme-toujours-mal-en-point/

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl