Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Ranking. Praca za granicą, gdy jesteś kobietą: najlepsze i najgorsze kraje


W jakim kraju kobiety mają najlepsze perspektywy zawodowe? Magazyn Forbes analizuje wyniki najnowszego badania na ten temat.
Spędziliście wymarzone wakacje w Grecji lub we Włoszech i macie ochotę powrócić w te miejsca, aby zamieszkać tam i pracować? “Jeśli jesteś kobietą, powinnaś zastanowić się nad tym dwa razy”, napisał magazyn Forbes, który opiera się na najnowszym rankingu opublikowanym przez międzynarodową sieć emigrantów InterNations. “Ponad połowa kobiet z zagranicy zamieszkałych w Grecji lub we Włoszech uważa że ich perspektywa kariery nie jest dobra”, stwierdza Kathrin Chudoba, która prowadziła ankietę dla InterNations.
Na podstawie odpowiedzi od 8 855 kobiet emigrantów, które wzięły udział w corocznej ankiecie Expat Insider Survey, ranking oparty jest na szeregu kryteriów, z których najważniejsze to perspektywy zawodowe oferowane kobietom, równowaga między pracą a życiem osobistym oraz bezpieczeństwo zatrudnienia i kondycja gospodarcza kraju.

Grecja i Włochy nisko w rankingu
Spośród 57 krajów w rankingu, Grecja zajmuje czołowe miejsce wśród najgorszych miejsc według badanych kobiet z zagranicy: 37% z nich przyznaje jej najniższą ocenę pod względem perspektyw zawodowych, a tylko 35% jest zadowolonych z bezpieczeństwa pracy. “Sytuacja gospodarcza kraju nie daje zwyczajnie poczucia bezpieczeństwa na polu zawodowym”, uważa jedna z ankietowanych. Włochy plasują się na samym dole skali, z czego tylko 31% kobiet jest zadowolona z perspektywy zatrudnienia (w porównaniu do 40% mężczyzn), a 50% z nich jest zadowolona z równowagi między życiem zawodowym a osobistym (w porównaniu do 62% mężczyzn). “Życie we Włoszech jest bardzo drogie, podczas gdy pensje, nawet na wysoko wykwalifikowanych stanowiskach, pozostają raczej skromne “, wskazuje jedna z odpowiedzi. Według 26% kobiet, ich dochody we Włoszech są znacznie niższe niż na tym samym stanowisku w ich kraju pochodzenia (w porównaniu do 13% mężczyzn).

Stany Zjednoczone niezbyt wysoko w rankingu
Na drugim końcu skali najbardziej popularna jest Republika Czeska: 83% ankietowanych kobiet z zagranicy twierdzi, że są zadowolone ze swojego życia zawodowego (w porównaniu do jedynie 72% mężczyzn), a 73% z nich jest zadowolonych z ich perspektywy zawodowej (w porównaniu do 63% mężczyzn). “Ten kraj nie przestał rozwijać się w rankingu w ostatnich latach, powiedziała Kathrin Chudoba. W 2015 roku był na 26 pozycji … Sytuacja kobiet z zagranicy znacznie poprawiła się w Czechach.” 
Norwegia, Dania, Luksemburg i Nowa Zelandia również należą do czołowych krajów. “Od czterech lat znajdują się w pierwszej dziesiątce, mówi Kathrin Chudoba. Satysfakcja kobiet z godzin pracy lub bezpieczeństwa pracy jest nieustannie wyższa od średniej.”

Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, nie wyglądają one szczególnie dobrze, zauważa amerykański magazyn, ponieważ pojawiają się dopiero na 29 miejscu. Według ankiety, tylko 53% zagranicznych kobiet w Stanach Zjednoczonych jest zadowolonych z bezpieczeństwa pracy – podczas gdy średnia międzynarodowa wynosi 58%. Tylko 54% uważa, że ​​mogą w zadowalający sposób pogodzić życie rodzinne z pracą. Z drugiej strony, ich perspektywa kariery jest lepsza od średniej: 63% uważa ją za zadowalającą. Ale to co jest problemem, podkreśla Forbes, to ​​sytuacja w której tradycyjne nierówności w tej dziedzinie pozostają również w Stanach Zjednoczonych – mężczyźni emigranci w tym kraju są w 72% usatysfakcjonowani z perspektyw zawodowych.

10 najlepszych krajów do pracy, gdy jesteś kobietą

1. Republika Czeska
2. Bahrajn
3. Tajwan
4. Norwegia
5. Dania
6. Luksemburg
7. Nowa Zelandia
8. Niderlandy
9. Malta
10. Australia

10 najgorszych krajów do pracy, gdy jesteś kobietą

1. Grecja
2. Włochy
3. Serbia
4. Argentyna
5. Turcja
6. Birma
7. Republika Południowej Afryki
8. Rumunia
9. Kuwejt
10. Egipt

Autor: Joanna Kryk
Źródło: courrierinternational.com

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 3 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl