Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

12 listopada br. dniem wolnym od pracy. „Ta ustawa to kolejny bubel prawny


Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgodnie z nową ustawą , 12 listopada br. ma być dniem wolnym od pracy. Nie każdy jednak będzie tego dnia świętował. Pracować bowiem będą szpitale, ambulatoria oraz apteki. – Ta ustawa to kolejny bubel prawny i jest nieprzemyślana- stwierdziła Joanna Frydrych.

We wtorek odbyło się głosowanie Sejmu Rzeczypospolitej Polski nad nową ustawą, która zakłada ustanowienie dnia 12 listopada br. dniem wolnym od pracy. W ten sposób posłowie PiS chcą uczcić 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Za ustawą glosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy: „ Dodatkowy wolny dzień pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości”.

12 listopada- nie dla każdego dzień wolny

Nie każdy jednak będzie miał dzień wolny. Tego dnia pracować będą publiczne szpitale, ambulatoria i apteki. Przed przystąpieniem bowiem do glosowania nad ustawą posłowie przyjęli trzy poprawki, które złożył poseł PiS Piotr Babinetz. Jedna z poprawek mówi, że świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoriach finansowych ze środków publicznych miałyby być udzielane tego dnia wg zaplanowanej kolejności. Apteki miałyby także zapewnić dostępność. Ponadto, 12 listopada przypada niedziela handlowa, więc tego dnia możemy zrobić zakupy.

Jak czytamy w art. 3. „ W dniu 12 listopada 2018 r. nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedzielę i święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni.”

Frydrych: „Projekt ustawy dzieli Polaków”

Z nową ustawą nie zgadza się jednak Joanna Frydrych, posłanka PO. – Ta ustawa to kolejny bubel prawny i jest nieprzemyślana- mówiła. Jak stwierdziła „projekt ustawy nie trafia do wszystkich pracowników, uderza przedsiębiorców i dzieli Polaków”.

Także Ryszard Petru nie krył oburzenia w czasie debaty – Czy to wiejskie wesele, że to ma tydzień trwać? Czy jest kraj na świecie, który buduje swoje bogactwo, świętując czy pracując? Nie ma pieniędzy dla niepełnosprawnych, a jest na świętowanie?- pytał w Sejmie.

Z kolei posłanka PiS Elżbieta Kruk podkreśliła, że „ w tym roku 11 listopada  przypada w niedzielę i stąd niniejsza epizodyczna ustawa”.  Posłowie PiS podkreślili w ustawie, że Narodowe Święto Niepodległości jest dla Polaków jednym z najważniejszych świąt państwowych.

Ustawa musi jeszcze trafić do Senatu, a jeśli ją przegłosuje- do prezydenta.
Monika Szymańska

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 14 = 18

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl