Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Wielka konfiskata w Arabii Saudyjskiej


Od samego początku było coś nie tak po niedzielnej czystce rozpętanej przez Mohammada bin Salman w sprawie rzekomych wrogów politycznych. Wrogami nr 1 stały się najbogatsze i najpotężniejsze rodziny królewskie oraz członkowie rządu Arabii Saudyjskiej.

Sprawy zaczęły stopniowo nabierać sensu, gdy okazało się, że około 33 miliardy zamrożono czterem z najbogatszych aresztowanych Saudyjczyków, w tym przyjaznego mediom księcia Alwaleeda.

Dzień później źródło Reuters poinformowało, że zamrożono także rachunki bankowe ponad 1200 osób, ale liczba rosła z godziny na godzinę. Nikt nie wie, “Kiedy zakończy się proces konfiskaty?“. Według mediów, rządząca saudyjska rodzina królewska zdała sobie sprawę, że nie tylko może zmiażdżyć wszelkie potencjalne różnice zdań, zatrzymując dziesiątki potencjalnych pretendentów do władzy, ale może również uzupełnić krajowe rezerwy walutowe, które w ciągu ostatnich 3 lat spadły o ponad 250 miliardów dolarów.

Rząd saudyjski – już od dawna cierpiał z powodu rosnących deficytów budżetowych, spadających dochodów z ropy naftowej i spadających rezerw. Genialnym sposobem na pozyskanie gotówki okazało się skonfiskowanie środków pieniężnych i innch aktyw, które są warte 800 miliardów dolarów, pod pretekstem rzekomej korupcji wśród elity królestwa.

Bank centralny tego kraju, Saudyjski Arabski Urząd Walutowy, potwierdził w ostatni wtorek, że zamroził konta bankowe “podejrzanych osób” w odpowiedzi na prośbę Prokuratora Generalnego. Media przypuszczają, że ukrytym motywem jest znacjonalizowanie ogromnych majątków niektórych najbogatszych oligarchów Arabii Saudyjskiej. Kwota nacjonalizacji jest absolutnie oszałamiająca: prawie dwa razy wyższa od zagranicznych rezerw Arabii Saudyjskiej i może sięgnąć do 800 miliardów dolarów…

Większość tych pieniędzy pozostaje za granicą i była inwestowana się w różne aktywa, od obligacji po akcje, po szlachetne metale i nieruchomości – co skomplikuje wysiłki, by je odzyskać. jednak nawet część tej kwoty pomogłaby wesprzeć finanse Arabii Saudyjskiej.

Przedłużający się okres niskich cen ropy zmusił rząd do pożyczania pieniędzy na międzynarodowym rynku obligacji i czerpania z zagranicznych rezerw walutowych, które spadły z 730 miliardów dolarów w szczytowym okresie 2014 roku do 487,6 miliarda dolarów w sierpniu, wynika z najnowszych dostępnych danych rządowych.

Potwierdzeniem spekulacji była firma doradcza Eurasia Group, która w notatce mówiła, że ​​książę koronny “potrzebuje środków pieniężnych na sfinansowanie rządowych planów inwestycyjnych”, dodając, że “Coraz bardziej oczywiste jest, że dodatkowe dochody są potrzebne, aby poprawić wyniki gospodarki. Rząd będzie również zawierać umowy z biznesmenami i książętami, że mogą uniknąć aresztowania, ale tylko w ramach większego zaangażowania w lokalną gospodarkę. “

Oczywiście istnieje poważne niebezpieczeństwo, że takie drakońskie łapanie gotówki spowodowałoby gwałtowną ucieczkę funduszy zaparkowanych w Królestwie. Aby złagodzić obawy, minister handlu Arabii Saudyjskiej, Majid al Qasabi, we wtorek usiłował uspokoić sektor prywatny, że śledztwo w sprawie korupcji nie zakłóci zwykłych operacji biznesowych. Procedury i dochodzenia podejmowane przez agencję antykorupcyjną nie będą miały wpływu na trwające przedsięwzięcia lub projekty – powiedział. Ponadto saudyjski bank centralny stwierdził, że poszczególne konta prywatne zostały zamrożone, a nie konta korporacyjne.

Rząd na początku tego tygodnia poinformował, że aresztuje jeszcze więcej osób w ramach śledztwa w sprawie korupcji, które rozpoczęło się około trzy lata temu. Jako środek zapobiegawczy, władze zabroniły dużej liczbie osób podróżowania poza granice kraju, w tym setki członków rodziny królewskiej i osób związanych z aresztowanymi.

Szok związany z konfiskatą na gigantyczną skalę, przypomina rządy ZSRR z lat 50-tych. Skok na kasę podważa wiarę i zaufanie, jakie wspólnota międzynarodowa mogła mieć w saudyjskim rządzie i praktykach biznesowych.

Reakcją rynku(link is external) jest ucieczka kapitału, a ta może wpędzić kraj w recesję i dewaluację.

Tymczasem, dla tych, którzy wciąż są zdezorientowani obecną sceną polityczną w Arabii Saudyjskiej, jest infografika WSJ, która wyjaśnia, ” Kto został awansowany, kto został zatrzymany w Arabii Saudyjskiej ”

Autor:
Z.B.
Źródło:

zerohedge.com/plportal.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

53 − = 47

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl