Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

OSTRZEJSZE PRZEPISY DOTYCZĄCE ALKOHOLU


Resort zdrowia przygotował nowelizację zaostrzającą przepisy w walce z alkoholizmem – pisze “Rzeczpospolita”. Sprzedawcy mają bardziej skrupulatnie sprawdzać wiek nabywców; zabronione ma być spożywanie alkohol(link is external)u w miejscach publicznych, poza wyznaczonymi punktami.

“Wartość energetyczna w 100 g. 222 kcal” – taka adnotacja będzie obowiązkowo pojawiać się na każdym opakowaniu wódki. Podobnie jak dokładny skład trunku. Obecnie nie ma obowiązku umieszczania takich informacji na każdej butelce alkohol(link is external)u, nawet likieru o skomplikowanym składzie. Chce to zmienić resort zdrowia, który planuje nowelizację ustawy o bezpieczeństwie żywności – podaje w czwartek “Rzeczpospolita(link is external)“.

Jeszcze większe zmiany będą w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Sprzedawcy w bardziej restrykcyjny sposób będą musieli legitymować nabywców alkoholu, jeśli mają wątpliwości odnośnie do ich wieku. Zabronione ma być spożywanie trunków we wszystkich miejscach publicznych, poza punktami do tego wyznaczonymi. To skutek wątpliwości prawnych dotyczących min. picia piwa na warszawskich bulwarach. Zakazana ma być sprzedaż alkoholu w proszku, który powstaje wskutek absorpcji etanolu przez cyklodekstrynę – wyjaśnia gazeta.

Najbardziej widocznym elementem nowelizacji będzie przesunięcie godzin dopuszczalnej reklamy piwa w telewizji(link is external). Obecnie jest ona możliwa między godz. 20 a 6 rano. Resort(link is external) chce ustalić przedział między godz. 23 a 6 rano.

Zmiany te mają zatrzymać spożycie alkoholu. W Polsce spożywa się więcej alkoholu w przeliczeniu na mieszkańca niż wynosi średnia unijna, co jest przyczyną 10 tys. zgonów rocznie. Zmiany w prawie mają choć częściowo odwrócić ten niepokojący proces.

Autor:
Źródło:

rzeczpospolita/interia

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 6

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl