Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Karuzele VAT: wyłudzono ponad 300 mln zł


Pięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT pod pozorem handlu artykułami elektronicznymi, zatrzymano na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Wartość wyłudzonego podatku szacuje się na około 200 mln zł.

Kolejną “karuzelę podatkową” wykrył Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy, współpracujący z prokuraturą w Zamościu. W tym przypadku wyłudzono, według szacunków, ponad 108 mln zł.

Advertisement 

Prokuratura w Zamościu prowadzi śledztwo dotyczące, co najmniej pięciu tzw. karuzel podatkowych. Organizująca je grupa przestępcza działała od jesieni 2014 r. do wiosny 2015 r. Szacunkowa wartość wyłudzonego podatku VAT wynosi około 200 mln zł – powiedział w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Bartosz Wójcik.

Z ustaleń prokuratury wynika, że członkowie grupy kontrolowali firmy, prowadzone przez tzw. słupy. Nabywali od dostawców zagranicznych towary, głównie z branży elektronicznej, takie jak telefony komórkowe, dyski komputerowe, żarówki LED, a także spożywcze, jak kawa czy słodycze. Towary te były przedmiotem fikcyjnych transakcji kupna-sprzedaży między licznymi firmami w kraju, co sztucznie zawyżało ich wartość, a następnie odsprzedawane za granicę, często do tego samego podmiotu, od którego początkowo je sprowadzono.

Przestępcy stosowali mechanizm tzw. znikającego podatnika. Znikała firma, która sprowadziła towar i była zobowiązana do zapłacenia podatku VAT, natomiast firma, która wywiozła towar za granicę, występowała o przysługujący jej zwrot podatku VAT – wyjaśnił Wójcik.

GotoweSpolki.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 56 = 60

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl