Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

20 tys. zł zamiast 40 zł za interpretację prawną, czyli to nie jest kraj dla małych przedsiębiorcówOd 1 stycznia opinia zabezpieczająca kosztuje 20 tys. złotych. Do końca ubiegłego roku podatnik, który chciał zabezpieczyć się przed niekorzystną dla siebie interpretacją przepisów przez fiskusa, mógł wystąpić o indywidualną interpretację prawną. Teraz taka interpretacja nie będzie go już chronić, chyba że zdecyduje się zgłosić do ministerstwa finansów o wydanie opinii zabezpieczającej. A ta kosztuje 20 tys. złotych.

Do 31 grudnia 2016 przedsiębiorca, który miał wątpliwości co do przepisów prawa podatkowego mógł wystąpić do fiskusa finansów o indywidualną interpretację podatkową (co wiązało się z wydatkiem 40 zł). Zastosowanie się do niej zabezpieczało go przed ewentualną karą ze strony organu podatkowego. Nawet jeżeli fiskus w trakcie kontroli doszedł do wniosku, że ten próbuje obejść prawo. Od 1 stycznia 2017 roku wydanie opinii zabezpieczającej przez ministerstwo wiąże się jednak z wydatkiem 20 tys. złotych. 

– Nie będzie stać na to większość małych firm. To bardzo niekorzystna zmiana, wręcz złośliwość ze strony fiskusa – komentuje w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Baran z kancelarii prawniczej Baran&Pluta.

Ekspert zauważa, że po nowelizacji interpretacje wydane w poprzednich latach stracą ważność. Ministerstwo może uznać je za nieobowiązujące. Jeżeli organ podatkowy uzna, że kontrolowana firma uzyskała nienależną korzyść podatkową, uzna to za obejście prawa. To, że przedsiębiorca stosował się do interpretacji wydanej np. 2 lata wcześniej nie będzie miało dla niego znaczenia. 

– Myślę że tego typu zachowanie fiskusa nie rodzi zaufania do naszych organów podatkowych – puentuje prawnik.

Adam Sieńko

Źródło: MarketNews24

Polub Plportal.pl:

Tags: , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 8

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl